header
Dnes je sobota 21. december 2024
 

Desivé miesta na Požitaví (3. časť)

Osobitné tajomné miesto, nielen na Požitaví, mali krížne cesty. Bolo to miesto kde sa stretali mátohy, bosorky a rôzne nadprirodzené sily. Pôsobenie tajomných síl bolo najsilnejšie práve na cestách, ktoré sa pretínali, križovali – preto krížne cesty. Informácie o záhadných zjaveniach mátoh a svetlonosov pochádzajú takmer z každej druhej obce Požitavia. Aby sa čarovaniu zamedzilo, ľudia na krížne cesty stavali kaplnky, kríže a Božie muky. Preto sa dodnes takmer na každej krížnej ceste nachádza kríž s Ježišom Kristom. Odpradávna sa na krížnych cestách zastavil každý pútnik, aby sa pomodlil. Ale vráťme sa o niekoľko storočí späť...

Magické účinky na krížnych cestách boli nielen negatívneho charakteru, a využívali ich babky zelinkárky aj na rôzne liečenie, či na ľúbostnú mágiu. Zachovali sa len drobnosti z tohto obdobia, napr. vydlabanie dierky do kamenného kríža, pre získanie prachu do čarovného nápoja lásky.

Povery o krížnych cestách boli veľmi silné a tvrdo zakorenené. Tak napríklad sa verilo, že ak v rodine často zomierali deti, na zamedzenie smrti ďalších detí novorodenca nechala matka na krížnych cestách. Dieťa rodičom „priniesol“ pocestný – vraj takýmto spôsobom bolo možné upraviť jeho osud.

Na krížnych cestách sa pálili i svätojánske ohne – zvyk pochádza zo staroslovenských čias a súvisel s kultom ohňa.

Ďalšími tajomnými miestami na Požitaví boli pozostatky rôznych tajných chodieb. Je nimi poprepletané Požitavie krížom-krážom. Tak napríklad starí Vrábľania, Novovesčania a Slepčanci verili, že pod riekou Žitava je vybudovaná tajná chodba až k hradu Gýmeš.

V obci Nevidzany, v miestnej časti zvanej Kotôl, sa dodnes nachádza množstvo tajných chodieb. Chodby sa tiahnu po širokom okolí a veľa furmanov zapadlo a naveky stratilo svoje vozy, keď sa do nich po jarných dažďoch prepadla celá cesta. Ešte aj v súčasnosti pri budovaní rodinných domov sa objaví časť zasypaných chodieb. Dodnes nikto nezistil načo slúžili...

Ďalšími tajomnými chodbami boli posiate vrábeľské vinohrady. Povrávalo sa, že tieto chodby viedli z renesančnej pevnosti Vráble, ktorá sa nachádzala pri lokalite Fidvár a slúžila k úniku vojska z hradu. Podľa opisu majiteľov niektorých vinohradov boli chodby asi 2 m široké a zhruba 1,5 m vysoké. Vzdušnou čiarou hrad od vinohradov predstavoval približne 2 km.

Medzi najnebezpečnejšie tajné chodby patria tie pod kláštorom Mariánskej Čeľade. Dodnes sú viditeľné a pre ľudí sú veľmi zradné a nebezpečné. Podľa miestnej povesti bol kláštor prepojený s kláštorom v Hronskom Beňadiku a chodby boli dômyselne vybudované tak, aby sa do nich vošiel koč so záprahom.
 
Vráble V týchto...
Kláštor Mariáns...
Rieka Žitava pr...
Nevidzany Obec ...
Krížne cesty pr...
Kríž pri Vrábľo...
 

Použitá literatúra a pramene:
Melicher, Jozef – Trubíni, Jozef.: Požitavské povesti, Vydavateľstvo Matice slovenskej Martin, 1998.

Share
© Ľuboš Trubíni 08. február 2009
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

  • Zdielam rovnaki nazor

    Viac...

    Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
  • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

    Viac...

    Rudolf 29.08.2014 00:28
  • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

    Viac...

    Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
  • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

    Viac...

    citatel 26.08.2014 06:58
  • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

    Viac...

    mišo 26.08.2014 05:12