Nitriansky kódex
Najstaršia zachovaná rukou písaná kniha v latinskom jazyku na Slovensku je Nitriansky kódex z prelomu 11. a 12. storočia. Svedčí nielen o šírení kresťanstva, ale i kultúry u nás v stredoveku. Jeho pôvod je zahalený rúškom tajomstva. V súčasnosti sa o pôvode Nitrianskeho kódexu vedie živá diskusia.
Nitriansky kódex je rukopisná liturgická kniha písaná na pergamenových listoch karolínskou minuskulou s iluminovanými iniciálkami. Umeleckým skvostom väzby kódexu je výzdoba jeho prednej dosky. Vo vnútornom poli sa nachádza Kristus na kríži, Panna Mária a sv. Ján. Výzdobe väzby dominuje na prednej doske najvýznamnejší objekt - byzantský relikviárny dvojitý kríž s korpusom Ukrižovaného zo strieborného a či pocínovaného medeného plechu na čelnej strane s priezormi do dutého vnútra, kde sú relikvie pozostávajúce z úlomkov dreva a kúska hrubej tkaniny. Tie podľa legendy pochádzajú z kríža, ktorý objavila údajne v 4. storočí na Golgote svätá Helena, matka cisára Konštantína Veľkého. Umelec do stredu rámu umiestnil liate pozlátené symboly štyroch evanjelistov (chýba symbol evanjelistu Jána - orol). Musel tak urobiť preto, lebo na rohoch väzby, kde sa bežne zakomponúvajú, sa už nachádzali rozety-kvadriloby s emailovou a filigránovou výzdobou. V ľavom dolnom rohu je umiestnený erb s levom. Predná doska bola viackrát upravovaná. Dnešný vzhľad väzby vznikol v polovici, resp. 2. polovici 15. storočia
Staršie práce dvoch maďarských benediktínov, Polykarpa Radóa z roku 1939 a Kiliána Szigetiho z roku 1961, uvádzali jeho vznik v Ostrihomskej arcidiecéze v benediktínskom prostredí, v kláštore sv. Benedikta v Hronskom Beňadiku, medzi rokmi 1075 – 1092. Kilián Szigeti odôvodňoval tento pôvod z toho, že kódex má benediktínsky charakter a obsahuje kompletný hlavný sviatok sv. Benedikta. Predpokladal, že kódex mohol vzniknúť v opátstve, ktorého patrónom je sv. Benedikt a týmto v Uhorsku bolo Hronskobeňadické opátstvo. Podľa jeho mienky po smrti opáta Jána III. rehoľný život v Hronskom Beňadiku prudko upadal, až napokon úplne zanikol. V roku 1565 mal byť odvezený Nitriansky kódex z opátstva pri rieke Hron za Dunaj do Katedrály sv. Vojtecha v Ostrihome. V roku 1666 ho mal darovať ostrihomský arcibiskup Juraj Selepčéni Nitre, kde bol pred rokmi biskupom. Pri prevode mu mal pomôcť brat Michal Selepčéni, notár v ostrihomskej kapitule.
Podľa novších výskumov Jaroslava Nemeša kódex vznikol v ríšskom benediktínskom opátstve sv. Jána Krstiteľa v Burtscheneide v 30. rokoch 12. storočia. V 14. storočí ho mali odpredať opátovi cisterianského kláštora Panny Márie v Piliši. Tento názor o pôvode a osude kódexu sa v slovenskej historickej obci nestretol so všeobecným uznaním. Ďalší osud tohto evanjeliára sa dá rekonštruovať podľa Jaroslava Nemeša pomerne presne. V roku 1577 nitriansky biskup Pavol Abstem Bornemisa vo svojom testamente uvádza, že pre Nitru zadovážil starý evanjeliár zdobený ukrižovaným Kristom, pod ktorým sú Panna Mária a sv. Ján. Uvádza sa tu aj osud evanjeliára po roku 1526. Pravdepodobne v druhej polovici 15. storočia sa mal dostať do Starobudínskej kapituly sv. Petra. Po moháčskej pohrome kódex mal byť prevezený do hradu Sanda. Z hradu kódex ukradli zbojníci vedení Tomášom Varkočom. Od nich kódex odkúpil košický kapitán Eustach Feledy, ktorý ho doniesol do Bratislavy. V tom čase sa pre turecké nebezpečenstvo stala Bratislava úschovňou aj Nitrianskej klenotnice. Kedy sa konečne evanjeliár dostal do Nitry sa nevie presne. V Nitre je kódex prvýkrát písomne doložený v roku 1764. Odvtedy bol opatrovaný v tamojšej kapitulnej klenotnici.
Po zrútení monarchie, koncom prvej svetovej vojny, odviezli Nitriansky kódex za Dunaj, tentoraz do Sečéniho knižnice v Budapešti a odtiaľ do pokladu Katedrály sv. Vojtecha v Ostrihome. Na Slovensko sa dostal až v roku 1942. Dnes sa kódex používa pri najslávnejších príležitostiach v živote Nitrianskej kapituly a biskupstva. V júni 1995 Nitriansky kódex držal v rukách pápež Ján Pavol II. pri svojej návšteve Nitry. Vtedy naň prvýkrát zamierili televízne kamery a predstavili ho svetu.
Súvisiace články:
Szelepcheny - Slepčiansky
Použitá literatúra:
Jaroslav Nemeš: Nitriansky kódex a jeho tajomstvo. Ružomberok 2006.
Jaroslav Nemeš: Kodex von Neutura. Győr 2007.
Milan Vároš: Stratené slovenské poklady 2. Martin 2007.
http://www.snm.sk/old/pamiatky/pam_2002_03c.htm (22.12.2008)
http://www.nitra-slovensko.eu/11.-19.-storocie/biskup-szelepcsenyi-a-nitriansky-evanjeliar.html?Itemid=48 (22.12.2008)
http://www.szelepcsenyi.hu/index.php?page=/index.nml&subpage=/hu/csalad/gyorgy2.nml (22. 12. 2008)
http://www.szelepcsenyi.hu/index.php?page=/index.nml&subpage=/hu/csalad/nemesites.nml (22.12.2008)
Viac...
Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43