header
Dnes je nedela 22. december 2024
 

Cibuľa a cesnak

O cibuli a cesnaku hovorí okrem iných aj Biblia. Tak napríklad v štvrtej knihe Mojžišovej sa môžeme dočítať, že Izraeliti keď putovali Sinajskou púšťou, túžili po takej strave, akú mali v Egypte a rozprávali o cesnaku a cibuli. Pravdepodobne v tom čase tvorila cibuľa a cesnak dôležitú zložku potravy. Cibuľu poznali v antickom Grécku ale aj v Ríme. Tu ich považovali za liek. Od tých čias sa jej obľuba rozšírila po celom svete. Cibuľu pestovali už v Mezopotámii v 3. storočí po Kristovi a taktiež, ako sme už spomínali, i v Egypte, kde ju údajne uctievali ako božstvo. V Antickom období bola obľúbená najmä u nižšej vrstvy, vyššia vrstva sa jej vyhýbala kvôli zápachu. Najstaršia písomná správa o cibuli v Čechách pochádza z roku 1073. A to vďaka tomu, že v Kosmasovej kronike sa spomína olomoucký biskup Ján, ktorý mal na raňajky syr s cibuľou a kmínom. Kuriózna správa o cibuli pochádza z roku 1575. V listine sa sťažuje barónka Eybanová pani Lokšanovej z Lokšic (Čechy), že nemôže na ten čas prísť, pretože smrdí cibuľou.

Naše prababky poznali jej liečivé účinky a naši gazdovia ju využívali na rôzne účely. Poďme najskôr k našim prababkám. Tie užívali cibuľu proti kašľu a to tak, že šťavu s cibule liali do nosa. Taktiež sa využívala proti bolesti zubov a krku, ale taktiež aj liek na záškrt. Liečiteľky ju používali aj tak, že ju zmiešali s octom a tak zastavili krvácanie z nosa. Ak niekoho poštipol besný pes, babky –liečiteľky mu zarobili čarovný liek z cibule. Liek pozostával zo samotnej cibule, soli, medu a octu. Tento roztok sa prikladal na ranu, ten potom vytiahol jed.

A ako sme už spomínali, cibuľu v hojnej miere využívali aj požitavskí gazdovia rôzne účely. Keď mal gazda v stodole myši alebo krtov, zmiešal cibuľovú šťavu s vodou a polieval podlahu v stodole a všade tam, kde sa mohli vyskytovať myši či krtovia.

Mladé dievky využívali cibuľu aj ako kozmetický prípravok proti uhrom. Cibuľa sa zmiešala so soľou a octom. Touto zmesou sa potrela tvár. Takisto sa táto zmes využívala aj na bradavice. Cibuľa, ako je vo všeobecnosti známe, po konzumácii narobí nepríjemnosti človeku, pretože mu páchne z úst. Naši predkovia poznali mnohé finty. Ústa si vypláchli vodou a potom rozžuli petržlenovú vňať alebo zrnko kávy, prípadne ho zapili teplým mliekom.

Cesnak

Cesnak našli archeológovia napríklad aj na Morave. Datovali ho do 1. tisícročia pred Kristom. Archeológovia na základe vedeckých výskumov zistili, že v dobe kamennej sa cesnak nepestoval, iba zbieral. V starovekom Grécku sa cesnak používal do šalátov, Rimania ho veľmi neuznávali, údajne bol jedlom prostých ľudí. Slovania pravdepodobne cesnak pestovali. Už v 16. storočí naši predkovia poznali tri druhy cesnaku – lesný, poľný a cesnak domáci. Cesnak lesný bol veľmi silný a štipľavý. Využíval sa ako liek pri jedovatom uštipnutí alebo pri otrave hubami.

A opäť cesnak dokázali zúžitkovať prababičky aj gazdovia. Prababičky využívali cesnak aj ako sladké jedlo. A to tak, že mladý cesnak zmiešali so sladkou smotanou alebo mliekom, to celé zamiešali, opäť pridali mlieko a cukor, celú zmes uvarili v masle a napokon posypali cukrom. Gazdovia boli odjakživa vynaliezaví. Cesnak často varili vo vode a potom dávali na plot, aby zabránili vtákom a iným zvieratám vojsť do dvora. Gazdovia však vedeli, že cesnak veľmi škodil mliečnemu hospodárstvu. Ak dobytok spásol cesnak, zapáchalo nielen mlieko ale aj mliečne výrobky – syr, maslo a pod.

Fándly o cibuli a cesnaku

Kto jedáva uvarený cesnak, bude mať zvučný hlas, zmierni dlhotrvajúci a zanedbaný kašeľ a dostane chuť na spánok. Cesnak dobre slúži na zdravie aj tým, čo trpia na nadúvanie. Rozlož cesnakové strúčiky na stole do kruhu. Doprostred neho polož pavúka a uvidíš, že sa nebude môcť dostať von a prejsť cez cesnak. Z toho vidno, aký je cesnak účinný. Pracujúci ľudia jedia ráno surovú cibuľu so soľou a s chlebom a tak sa na celý deň ochránia pred zlým povetrím, ako sa to vyskúšalo. Môžeš si do silného octu nakrájať cesnaku a vypiť ho teplý a budeš bezpečný pred morom. Proti každému jedu pôsobí cesnak. Preto ho lekár Galenos pokladá za theriacum rusticorum, za teriak sedliakov. Ženci, kosci a oráči v letných horúčavách pijú aj nezdravú, kalnú a mútnu vodu, preto nech tento teriak, totiž cesnak, v pokrmoch často užívajú.

Huby sú najnebezpečnejšie vtedy, keď nie sú dobre uvarené alebo upražené a okorenené. Potom sú pre človeka veľmi nebezpečným jedom. Preto huby var s celou cibuľou. Ak cibuľa sčernie, huby sú jedovaté, nejedz ich. Ak cibuľa ostane biela, neboj sa ich, sú dobré.

Keď nemôže dieťa močiť vezmi šupiny z cibule a prilož ich dieťaťu na konček rúrky hanebného tela a bude môcť. Alebo vezmi štyri hlávky cesnaku, daj ich zohriať do teplého popola, potom ich rozdrv, pridaj k nim pol lota korenia a teplé prilož na hanebné telo a tak dieťaťu pomôžeš. Ak sa púšťa do nosa cibuľová šťava zmiešaná so silným octom, zastaví krvácanie. Podobný účinok má aj cibuľa rozkrojená na polovice, ak si ju pridržíš pri nose. Na otlačené nohy: Urob masť z cibuľovej vody a kuracieho tuku a natieraj ňou otlačené nohy a zahoja sa ti.


Použitá literatúra a pramene:
Fándly, Juraj: Zelinkár 1793, Trnava.
www.agroporadenstvo.sk/rv/zelenina/cibula_cesnak.htm
www.byliny.sk/zaujimavosti/zaujimavosti.php?zaujim=cesnak
fit.servers.sk/---vyziva-cibula--idmaincat-je-7-x-id-je-3821?category=9&page=7

Share
© Eva Trubíniová 04. september 2010
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

  • Zdielam rovnaki nazor

    Viac...

    Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
  • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

    Viac...

    Rudolf 29.08.2014 00:28
  • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

    Viac...

    Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
  • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

    Viac...

    citatel 26.08.2014 06:58
  • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

    Viac...

    mišo 26.08.2014 05:12