header
Dnes je streda 23. október 2024
 

Dolina rušnej minulosti

Známa ako prístupová cesta do juhozápadnej časti pohoria s pozostatkami ťažby stavebného kameňa... Dávno utíchol hrkot konských povozov, ktorý kedysi tak dôverne patril doline nazývanej Hlboké, nachádzajúcej sa v juhozápadnej časti Pohronského Inovca. Dolina známa ako prístupová cesta do juhozápadnej časti pohoria s pozostatkami ťažby stavebného kameňa.

Do tejto málo atraktívnej časti Inovca vedie zo štátnej cesty v Machulinciach modrá turistická značka, odkiaľ pokračuje dolinou až na dominantu pohoria. Úzka asfaltová cesta lemovaná zväčša hlbokým skalnatým korytom zurčiaceho potoka, dokonale dotvára ozajstný ráz horského prostredia. Jeho prameň nájdeme na lúkach Škripca, ku ktorému sa pripája aj niekoľko prameňov z upravených studničiek v doline Hlbokého a v sile riadneho horského potoka sa vlieva do rieky Žitava v severozápadnej časti Machuliniec. Dolinou vedie od roku 1970 nová 4 km rovnomerne stúpajúca lesná asfaltová cesta s 370 m prevýšením. Strmé skalnaté 40 až 80 m vysoké svahy doliny lemujú dubovo-borovicové porasty stromov. Za starým lomom nazývaným Havránka sa dolina mierne zužuje, odkiaľ kedysi prechádzala cez potok stará cesta. V týchto miestach cesta obchádza dubový stĺp s pietnou kaplnkou ako smutný pamätník tragickej udalosti v kameňolome.

Stará zarastená cesta dolinou vymletá kolesami vozov v súčasnosti pripomína neschodné koryto vyschnutého riečiska potoka, ktorou sa zvážalo drevené uhlie z Fogadovho uhliska, drevo z okolitých lesov a seno z lúk Škripca. Asi po kilometri sa k Hlbokému pripája lesná cesta z Kopanického jarku a pokračuje úzkym chodníkom na hrebeň doliny, Blatú lúku a lesnými zvážnicami do Obýc. Východné svahy doliny lemujú andezitové skaly v rôznych bizarných tvaroch, kamenné moria a zvetrané morény.

V nehostinných skalách nazývaných Pustovňa sa nachádzajú pozostatky kamenného obydlia pustovníka, ktorý tu žil v tridsiatych rokoch. Meno pustovníka sa medzi obyvateľmi blízkeho okolia nezachovalo, hoci sa s ním stýkali a občas mu nosievali poživeň. V andezitových skalách a pozdĺž Hlbokého potoka sa udomácnili rôzne druhy rastlinstva, ako sladiče, sleziníky, rozchodníky, chochlačky, ladoňky a iskerníky. Takmer v závere doliny pod cestou neďaleko bývalého Fogadovho uhliska sa nachádza prameň kvalitnej pitnej vody. V týchto miestach dolinu lemujú aj dve malé lúky, Ebnerova a Holdošova, na ktoré sa zvážalo seno zo Škripca do takzvaných plevní. Západný svah doliny vyúsťuje pod Hrádkom (688m).

Andezitová bašt...
Baňa Havránka
Bizarné obrazy ...
Ebnerova lúka
Pietny pamätník
Pohľad do dolin...
Potok Hlbokého
Pustovňa
Studnička Hlbok...
Svah doliny

Pomocná literatúra:
Zdroj informácií z rozhovoru pamätníka Ondreja Minára z Obýc

Share
© Anton Kaiser 08. január 2010
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

  • Zdielam rovnaki nazor

    Viac...

    Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
  • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

    Viac...

    Rudolf 29.08.2014 00:28
  • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

    Viac...

    Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
  • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

    Viac...

    citatel 26.08.2014 06:58
  • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

    Viac...

    mišo 26.08.2014 05:12