header
Dnes je utorok 22. október 2024
 

Duchovná krajina – výstava fotografií

Od 11. do 16. marca 2012 bude v kaštieli v Topoľčiankach výstava fotografií drobnej sakrálnej architektúry horného Požitavia pod názvom Duchovná krajina. Autorom fotografií je rodák z Topoľčianok Jozef Raffaj a výstava sa uskutočňuje z príležitosti jeho životného jubilea – 70 rokov.
Hlavným organizátorom výstavy je Invenio, občianske združenie. Invenio z latinčiny  v preklade znamená objavujem - nachádzam. V tomto zmysle zakladatelia občianskeho združenia majú na mysli znovuobjavovanie zabudnutých pamiatok, krás slovenskej prírody a krajiny, regionálne tradície, sakrálnu architektúru a pod. s cieľom informovať o tom širokú verejnosť prostredníctvom výstav, vzdelávacích podujatí, workshopov a príležitostných publikácií.
Cieľom občianskeho združenia Invenio je podpora smerujúca k záchrane a obnove drobnej sakrálnej architektúry, kultúrnych pamiatok a pamätihodností.
Okrem uvedeného hlavného cieľa občianske združenie Invenio sa bude venovať podpore:
-    rozvoju a ochrane duchovných a kultúrnych hodnôt,
-    zachovávaniu kultúrneho dedičstva, miestnych a regionálnych tradícií,
-    ochrane životného prostredia a zachovávaniu prírodných hodnôt,
-    prezentácie živej kultúry a aktivít v kultúrno-osvetovej činnosti / festivaly,   výstavy, kultúrne aktivity detí a mládeže /
-    vzdelávacie aktivity zamerané najmä na podporu voľnočasových aktivít mladej generácie.
Kostoly a cirkevné pamiatky patria k významnému kultúrnemu a historickému dedičstvu na Slovensku. Mnohé z nich sú symbolom začiatkov obdobia kresťanstva na našom území. Ich zachovanie a údržba aj do budúcnosti nie je jednoduchá záležitosť, lebo si vyžaduje nemalé financie, ktoré ich správcom často chýbajú. Okrem kostolov sú významnými pamiatkami aj malé sakrálne stavby – to sú predovšetkým kaplnky, božie muky, sochy svätcov a kríže.
Božie muky a kaplnky vznikali už na sklonku stredoveku ako pamätníky na zvláštne všeobecné i osobné, šťastné i nešťastné, závažné udalosti (morové epidémie, zničenie úrody, osobné tragické udalosti, vojny, uzdravenia, prežitie nehôd a prírodných katastrofických udalostí, uzmierenia, radostné a šťastné udalosti). Umiestňovali sa pri kostoloch, na cintorínoch, na hraniciach chotárov, pri cestách a križovatkách, na vrcholoch hôr a horských sediel aj na iných významných miestach, niekedy opradených i povesťami a legendami. Ich hlavná úloha spočívala vždy vo viditeľnom vyjadrení vďaky Pánu Bohu za preukázané dobrodenia a vo vyprosovaní ochrany od Boha, čo všetko slúžilo na upevnenie a pozdvihnutie náboženského života.

Fotografie: Ondrej Valach


   

Share
© Ondrej Valach 03. marec 2012
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

  • Zdielam rovnaki nazor

    Viac...

    Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
  • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

    Viac...

    Rudolf 29.08.2014 00:28
  • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

    Viac...

    Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
  • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

    Viac...

    citatel 26.08.2014 06:58
  • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

    Viac...

    mišo 26.08.2014 05:12