header
Dnes je streda 23. október 2024
 

Gajdošské tradície na hornej Žitave

Máloktorý hudobný nástroj má takú dlhú tradíciu ako gajdy. Na hornej Žitave sú gajdošskou tradíciou známe obce Veľká Lehota, Malá Lehota a Jedľové Kostoľany. Od nepamäti sa hra na gajdy dedila z pokolenia na pokolenie. Vyhrávalo sa vo chvíľach radostných i smutných, pri obradoch a oslavách, na muzikách, na krstinách, svadbách, gajdami sa odprevádzali regrúti odchádzajúci na vojnu, pastieri si na nich vyhrávali pri pasení dobytka, ba neraz odprevádzali ľudí i na poslednej ceste. Mnohí okrem toho, že dokonale ovládali tento archaický hudobný nástroj, boli a ešte stále sú, aj jeho zručnými výrobcami.

O udržanie gajdošských tradícií na hornej Žitave sa vo veľkej miere pričinil rod Garajovcov z Veľkej Lehoty. Garajovci prenášajú túto tradíciu z otca na syna a svojím gajdovaním sú známi nielen na Slovensku, ale i v zahraničí. V roku 1987 sa začala písať tradícia Celoslovenských medzinárodných gajdošských fašiangov, ktorých program prebieha v Malej Lehote, vo Veľkej Lehote a v Jedľových Kostoľanoch. V roku 1966 bol na Slovensku založený Cech slovenských gajdošov s cieľom udržiavať, propagovať a rozvíjať tradície gajdošského umenia a zároveň vzbudiť záujem o tento hudobný nástroj najmä u mladých ľudí. Sídlom Cechu slovenských gajdošov je cechová izba nachádzajúca sa v priestoroch Pohostinstva Dominika Garaja na Veľkej Lehote.

V tomto roku bolo 20. výročie Celoslovenských medinárodných gajdošských fašiangov. V piatok 16. februára gajdoši besedovali v miestnych základných školách so žiakmi a zahrali im na gajdách. V Malej Lehote po obci fašiangovali mládenci a večer bolo vyvrcholenie v miestnom kultúrnom dome. Preplnená sála tlieskala galaprogramu, ktorý bol festivalom hry na gajdy. V trojhoinovom programe sa predstavili najprv miestni gajdoši a potom prichádzali na pódium gajdoši z Oravskej Polhory, spod Poľany a spod Javoriny, z Devínskej Novej Vsi, z Vajnor a z ďalších častí Slovenska. Tieskalo sa gajdošovi z Domažlíc, skupine z Moravy, gajdošovi z Amsterdamu, gajdošom z Maďarska a ďalším spolu viac ako 50 gajdošom. Niektorí hrali sami, iní vystupovali so skupinou spolu s inými hudobnými nástrojmi, či spevákmi. Videoprojekciou sa zaspomínalo na gajdošov, ktorí sa tohoročného stretnutia nedožili. Spolu vystúpilo vyše sto učinkujúcich v prekrásnom programe.       Na druhý deň v sobotu 17.februára pokračoval program na Veľkej Lehote stretnutím v cechovej izbe, prijatím nových gajdošských tovarišov. Do čela Cechu slovenských gajdošov bol zvolený Prof.Dr. Bernard Garaj, CSc z Katedry etnológie a etnomuzikológie FF UKF v Nitre, ktorý vystriedal svojho otca Bernarda Garaja st. Gajdošské fašiangy boli ukončené v nedeľu 18. februára programom v Jedľových Kostoľanoch.


Share
© Ondrej Valach 19. február 2007
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

  • Zdielam rovnaki nazor

    Viac...

    Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
  • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

    Viac...

    Rudolf 29.08.2014 00:28
  • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

    Viac...

    Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
  • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

    Viac...

    citatel 26.08.2014 06:58
  • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

    Viac...

    mišo 26.08.2014 05:12