Jesenná vychádzka zlatomoravčanov v Žitavskom luhu
V nedeľu 10. 10. 2010 navštívila 14 členná skupina členov a sympatizantov SOS/BirdLife Slovenskozo Zlatých Moraviec v rámci prebiehajúcich Európskych dní vtáctva Chránené vtáčie územie Žitavský luh. Návštevníci tvorili naozaj pestrú skupinu, od malých neposedných detičiek s rodičmi, až po najstaršiu generáciu sedemdesiatnikov. Väčšina bola vzorne vybavená svojimi ďalekohľadmi. Na exkurzii územím Žitavského luhu, ktorú viedli členovia Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko, sa živo diskutovalo o histórii a súčasnosti ochrany prírody v tomto kraji.
Medzi mnohými zastávkami sa hovorilo aj o vzniku aluviálnych lúk a vŕbovo topoľového lesa, regulácii prirodzených vodných tokov, významných chránených druhoch a ich prostredí, ako aj o možnostiach využitia biomasy lúk na energetické účely a ochrane prírody v mestách a rôznych formách environmentálnej výchovy.
Návštevníci mohli pozorovať niektoré druhy vtákov, ktorých druhové zloženie bolo adekvátne dobe jesennému ťahu: kačica divá (asi 100 exemplárov), kačica chrapľavá (100 ex.), volavka popolavá, volavka biela, labuť veľká, strnádka žltá, sýkorka belasá, rybárik riečny, bocian čierny (netypicky neskorý výskyt), kalužiak tmavý, cíbik chochlatý a iné druhy. Pozreli sme si aj 50 ha vykosených lúk, čo je najviac od doby predchádzajúceho hospodárenia ukončeného začiatkom 90-tych rokov minulého desaťročia.
Kosenie lúk a odvoz sena sú činnosti potrebné na to, aby sa lúky zachovali a mali vysokú rozmanitosť druhov rastlín a živočíchov. Túto, ale aj inú starostlivosť o územie, zabezpečuje Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko pod dohľadom Štátnej ochrany prírody SR a úradov životného prostredia. Tešíme sa, že sa v tomto území praktická ochrana prírody takto rozvíja.
Viac...
Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43