header
Dnes je pondelok 23. december 2024
 

Kamenná hora žaluje

Posledné udalosti na Benáte naznačujú, že na vrchole hory dochádza k prvému poškodzovaniu skalného hrebeňa. Myslím, že práve v tomto období je potrebné navštevovať tento prírodný skvost Pohronského Inovca, zaujímať sa o dianie v tejto oblasti a takouto formou prispieť k zamedzeniu ďalšej devastácii Benátu. 

Pri tejto príležitosti by bolo vhodné zaspomínať si na niektoré najvýznamnejšie udalosti, ktoré pozdvihli prírodné krásy tohto kúta Inoveckého pohoria a prispeli k rozvoju turistického ruchu v našom regióne. Horu si kedysi zobrali pod patronát členovia KST pri TJ Calex a v roku 1984 vybudovali na jej vyhliadkovej plošine vrcholovú schránku. V tom čase bol vyznačený aj nový žlto značkovaný turistický chodník zo Žitavian na Obycké lúky pod Benátom s odbočkou zo značky na jeho vyhliadku. Tým sa krása andezitových skál zaradila medzi zaujímavé miesta Pohronského Inovca. Benát začal byť navštevovaný a obdivovaný aj zásluhou bývalého predsedu turistického oddielu Emila Záhorca, ktorý v Krásach Slovenska 7/89 spropagoval jeho nádheru širokej turistickej verejnosti.

Vrcholová kniha na Benáte čoskoro vydala svedectvo, že kamenná hora priťahuje všetky kategórie ľudí, od detí až po dôchodcov. Štatistika prvých šiestich kníh zdokumentovala zhruba 3 tisíc návštev Benátu a skutočnosť, že je vyhľadávanou turistickou lokalitou. Dokumentácia v knihách vydáva svedectvo o návštevnosti Benátu turistami nielen z celého Slovenska, ale i zo zahraničia. Mirek z Břeclavy sa podpísal pod tieto riadky: "Mám hrozně rád hory a jsem účastník akce Najvyššie vrcholy Slovenských pohorí. Veľký Inovec mezi týto vrcholy patří taky... "

Štefan Hudák, predseda turistického oddielu TJ Dynamo Diviaky z okresu Martin v roku 1989 do vrcholovej knihy na Benáte napísal: Otvoril sa nám priam veľkofatranský rozhľad na nádherné okolie Zlatých Moraviec. Zvlášť nás upútali červenostreché Žitavany, ale aj Machulince a náprotivný Tríbeč. Máte to tu všetko prenádherné. Aj keď je jasné, že Tlstá je len jedna, dnes sme pochopili, prečo sa aj Vy tak tešíte domov.
Ďalej 16 ochranárov ZO SZOPK Ekotrend z Banskej Bystrice napísalo v roku 1991: Ochranári z B. Bystrice sa pokúsia zachrániť Váš Benát – jedinečný dar prírody. TOM – Modrý Albatros z TJ Lokomotíva Zvolen, ako i horolezci z Nitry, turisti z Partizánskeho, Levíc, Bratislavy, Žiaru nad Hronom, Topoľčian atď.

Do prírody zasahuje človek, ale zabúda, že jej jedinečná krása je tu pre nás všetkých rovnako. Preto by do nej mal vstupovať ako jej milovník a ochranca. Prírodné prostredie je jedinečné a človeku prospešné po všetkých stránkach. Preto je potrebné prírodu všetkými formami chrániť, aby sme ju nemuseli odovzdávať ďalším generáciám poškodenú a zničenú.

Ešte neporušená...
Hríb - Benát
Na hrebeni Bená...
Na hrebeni Bená...
Na hrebeni Bená...
Na hrebeni Bená...
Novoročný výstu...
Pamätník na krí...
Vyhliadka

Share
© Anton Kaiser 04. január 2010
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

  • Zdielam rovnaki nazor

    Viac...

    Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
  • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

    Viac...

    Rudolf 29.08.2014 00:28
  • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

    Viac...

    Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
  • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

    Viac...

    citatel 26.08.2014 06:58
  • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

    Viac...

    mišo 26.08.2014 05:12