Porcelán z našich domácností
Kolískou tohto krehkého a vzácneho tovaru je Čína, ktorý sa zrodil v 7. storočí nášho letopočtu za dynastie Tchangov. Jeho názov pochádza od slova Porcella, čo znamená mušľa. Porcelán, nazývaný aj biele zlato, do Európy doviezol Marco Polo v 13. storočí. Pravý porcelán v Európe začali vyrábať v roku 1710 v pevnosti Albrechtsburg v saskom Meissene.
V rámci tohtoročných dní Európskeho kultúrneho dedičstva usporiadalo Ponitrianske múzeum v Zlatých Moravciach výstavu Porcelán z našich domácností, ktorá skončila 13. novembra 2011. Expozícia výstavy predstavovala zaujímavú zbierku úžitkových starožitných predmetov našich predkov pochádzajúcich väčšinou z rokov 1900 – 1945. Porcelánové výrobky boli kedysi veľmi vzácne, vyvažovali sa zlatom a používali v domácnostiach tých najbohatších šľachtických rodov. Svetoznámy bol maďarský porcelán značky Herend z 30. rokov 20.storočia a nemecký porcelán značky Rosenthal zo začiatku 20. storočia. K najcennejším exponátom výstavy patrili hrnčeky pochádzajúce z I. svetovej vojny s podobizňami cisárov Wilhelma II. a Františka Jozefa, ktoré majú vysokú historickú hodnotou. Na kameninových a porcelánových hrnčekoch sa kedysi ručne maľovali venovania na pamiatku k meninám aj z lásky. Ľudia ich kupovali na jarmokoch a od podomových obchodníkov. Na výstave si návštevníci mohli pozrieť veľmi kvalitný český porcelán z porcelánok v Slavkove, Březovej a Starej Roli. Najstaršia porcelánka bola založená v Slavkove roku 1792. Na Slovensku sa porcelán nevyrábal, existovali len továrne na kameniny a fajansy. Porcelán s cibuľovým vzorom vznikol v porcelánke Meissen, ktorý neskôr napodobňovali aj české porcelánky.
Návštevníci výstavy sa mohli pokochať aj čajovým servisom s maľovaným dekórom grófa Migazzyho zo Zlatých Moraviec pochádzajúci z roku 1887. Vzácnou obedovou súpravou prispela na výstavu Porcelán z našich domácností aj rodina Lazúrových zo Zlatých Moraviec.
Viac...
Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43