Pramene obyckých studničiek
V najstaršej obci zlatomoraveckého regiónu s krásnou okolitou prírodou sa nachádzajú starostlivo upravené studničky, ktoré majú svoju zaujímavú históriu. K nim patrí najznámejšia Drieňová studnička s perlivou pitnou vodou nazývaná „obycká kyselka“, ktorú si dával nosiť do Topoľčianok aj prvý prezident ČSR T. G. Masaryk.
Podmienkou k životu bola vždy voda, okolo ktorej vznikali osady. Obyce patrili od nepamäti k takýmto zaujímavým miestam s množstvom prameňov vody, okolo ktorých sa odvíjal celý život obce. Nachádza sa v západnej časti Pohronského Inovca a prvá zo štyroch obyckých studničiek sa nachádza vo svahu medzi jarkami Viničná a Za humnami. Kedysi tento prameň teplej železitej minerálnej vody vyrážal zo zeme na viacerých miestach. Jeho pôvodný prameň bol pod stromom a vo svahu vyhĺbil jarok, čím po sebe zanechal viditeľnú stopu. Prameň napájal oba jarky dobrou pitnou vodou. Jeden z nich vyvieral aj pri chodníku, ktorý viedol od Kadišovho humna k lavičke cez Žitavu. Ďalší prameň teplej vody vyvieral v západnom svahu pahorku necelých päťsto metrov za soškou Ježiška v Luhu. Dnes sú už tieto pramene vody v značnom rozptyle a premáčajú iba pôdu v blízkych záhradách.
Druhý prameň vody za obecným úradom vyvieral kedysi tiež na viacerých miestach. Vytekajúca voda vymyla vo svahu niekoľko jarkov, z ktorých sa zachoval jarok za cintorínom a kostolom. Jarok za kostolom bol najrozsiahlejší a prekopaný až po najvyššie miesto v pahorku. Ešte aj dnes upravený prameň vody Studnička sv. Anny pod cintorínom jasne napovedá, že bol zriadený pre život ľudí v dávnej minulosti. Pri jarku za cintorínom, v cintoríne, v priestore kaplnky a bývalej zvonice bola vytvorená plošina pre náboženské obrady. Bývalý kostol, v súčasnosti kaplnka sv. Anny, bol postavený na tomto duchovnom kultovom mieste.
Ďalšou studničkou Obýc je Žliabok. V minulosti bola napájaná viacerými prameňmi vody, ktoré prispievali k otepľovaniu údolia. Za ňou sa nachádza najrozsiahlejší jarok v obyckom chotári, v súčasnosti nazývaný Údolie partizánov.
Na ľavej strane rieky Žitava oproti lavičke v Závodí, juhovýchodne od obce v ústi jarku pod horou, nachádza sa Drieňová studnička. Neďaleko prameňa vody bola kedysi obecný pasienok, na ktorom sa našli stopy po zemľankách. V dolnej časti jarku bolo vybudované vyvýšené priestranstvo pre kultové a spoločenské slávnosti. Studnička v tejto oblasti patrí k najvýdatnejším prameňom kvalitnej pitnej vody. Obsah minerálov, ako aj výdatnosť prietoku prameňa aj tu neustále slabne. V blízkosti Drieňovej studničky sa v roku 1992 uskutočnil hĺbkový vrt, ktorým sa zistila pomerne zaujímavá výdatnosť prietoku a zloženie podzemného prameňa minerálnej vody s vysokým obsahom železa, uhličitanov a sírovodíka.
Ďalší geotermálny vrt uskutočnený vo svahu nad Obycami potvrdil existenciu termálneho prameňa železitouhličitej vody. Voda z vrtu neustále vyteká a ponúka jedinečnú príležitosť pre využitie jej prírodného podzemného bohatstva.
Pomocná literatúra:
Tvarovosť krajiny a fantázia krajinára od Akad. maliara Františka Juríka
Viac...
Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43