Studničky našich hôr
Voda a minerálne pramene patria k našim najväčším prírodným bohatstvám. Už naši predkovia si ju vedeli vážiť, a preto chránili každý jej pramienok. Studničku pri dome považovali za boží dar, z ktorej sa vedeli vždy tešiť. Vedeli, ako dobre padne dúšok čerstvej pramenistej vody po úmornej celodennej práci. Pravidelne ich čistili a upravovali, aby slúžili všetkým. Vodu z prameňov starostlivo odvádzali dreveným žliabkom a potom si vyspevovali: „Z brezového dreva voda kvapká, napi že sa Katka, Katulienka Katka, veď je sladká“.
Osobitne si vážili minerálne pramene, ktorým neraz pripisovali liečivú, ba až čarodejnú moc. V okrajových oblastiach nie veľmi vzdialených od geografických celkov Tríbeča a Pohronského Inovca sa nachádzajú minerálne pramene v Brodzanoch a Malých Bieliciach. V porovnaní so susednými oblasťami veľkých kúpeľných miest sa táto prírodná oblasť nachádza na okraji výdatných minerálnych prameňov Slovenska. Napriek tomu naše najbližšie pohoria patria k pomerne bohatým pramenistým oblastiam s množstvom upravených studničiek. Z ich svahov vejárovite steká množstvo potokov a potôčikov do priľahlých riek Žitavy, Nitry a Hrona. Juhovýchodné svahy Tríbeča a západnú časť Inovca najvýdatnejšie odvodňuje rieka Žitava.
V pohorí Tríbeč pri potulkách Zoborom nás modro značkovaný chodník dovedie k Svoradovmu prameňu a Svoradovej studničke. Keď sa vyberieme na sever k Oponickému hradu, nájdeme prameň Žánovej studničky. Azda najkrajšie upravená studnička v celom pohorí je Lazárova nad Lovcami v nenápadnom údolí potoka Pelúsok. Pekne upravenou studničkou, do ktorej stekajú pramienky vôd zo zvetraných granitoidných hornín s dobrou priepustnosťou a drenážou v sedle Veľkého Tríbeča je známa Pustovníkova studnička.
Podobné suťovo-puklinové vývery vody sa nachádzajú aj v juhovýchodnej časti pohoria s miestnym pomenovaním studničky Jelšina. Ďalšie studničky možno nájsť na Krížnych cestách, v Karlovej doline a veľa vodných prameňov pri Veľkom poli, ako aj výdatná prietoková studnička Müller v severnej časti pohoria, ako aj ďalšie.
Pohronský Inovec patrí k vodnatejším prírodným oblastiam. Na modro značkovanom chodníku z Topoľčianok na Veľký Inovec je niekoľko upravených studničiek. V Hlbokom sú dve, ku ktorým patrí najmä výdatný prameň vody pod Fogadovou lúkou. Pekne upravený prameň vody je nad horárňou Hladina, v Čertovej doline, pri Hradeckej horárni a pod Benátom. Pod úpätím Malého Inovca sú bohaté na kvalitnú pitnú vodu Stoky s množstvom artézskych studní, kde sa nachádza Studnička lásky. Známy prameň so studničkou v Inoveckom sedle kedysi napájal žľaby salaša pre pasúci sa dobytok.
Na Veľkej Lehote je to prameň rieky Žitava a studničky pod Bujakovým vrchom, ale i studnička nad Bukovinou na červeno značkovanom turistickom chodníku Rudnej magistrály. V Jaďovej doline je pekne upravená studnička na Kadiške a mnohé ďalšie sú roztrúsené na lehotských a kostolianskych štáloch, ale i v niektorých obciach. Známy prameň slabo mineralizovanej uhličitej vody je v Obyciach na Drieňovej, Žliabku a pod cintorínom.
Zastavenie sa pri čistom prameni vody, posedenie na lavičke v tieni lesných tôní v príjemnom prostredí studničiek prináša potešenie a príjemné osvieženie každému návštevníkovi našich hôr. Lovčania si z Liptova priniesli do svojej podtribečskej obce dobrý zvyk čistenia studničiek a prameňov. Pri Jarnom otváraní studničiek na Luknišovom chodníku v úseku Zlatno – Lovce - Žikava si tak uctievajú vodu, aby tento veľký dar prírody nikdy nechýbal v našich prekrásnych horách.
Viac...
Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43