Zašlá krása Čertovho vrchu
Príroda obdarila naše najbližšie hory rôznymi krásami, pri ktorých sa človek pozastaví s obdivom a úctou, hoci nepatria práve k chráneným prírodným lokalitám. Mnohé z nich boli formované dlhými horotvornými geologickými epochami a zanechali majstrovské diela s jedinečnými prírodnými scenériami. Tieto málo atraktívne prírodné zákutia dokáže jedna ľudská generácia využiť pre bohatstvo hornín s ľahko dostupným a vhodným stavebným materiálom.
Pod úpätím dubových lesov Pohronského Inovca, 3 km východne od Zlatých Moraviec, sa nachádza Čertov vrch (369 m) obklopený chatkami s políčkami viníc. Na vrchu sa kedysi ťažil stavebný kameň. Po dolovaní horniny zostal v lokalite hotový amfiteáter skalných rozvalín, balvanov so zaujímavými zbytkami vydolovanej horniny rôznofarebných zlepencov tufov a andezitov. Ťažbou boli odkryté sopečné lávové prúdy ponúkajúce zoznámenie sa s geologickým zložením Čertovho vrchu. Pyroxenické andezity tu prechádzajú do leukokrátnych svetlejších foriem. Banská činnosť prebiehala na troch terasách s lávovými prúdmi rôznej odlučnosti. Prvá bola typická s blokovou odlučnosťou. Mimeralogicky najzaujímavejšia je i dnes pravá strana suťoviska na druhej terase, kde možno nájsť číry opál so sklovitými kôrami po postvulkanickej činnosti na čerstvých vzorkách s estetickými hyaltovými nátekmi. Okrem hialitu možno pozorovať v dutinách andezitov povlaky minerálov ako iddingist, seladonit a plastický kôrovitý minerál halloysit. Tretia terasa sa vyznačuje výraznou doskovitou odlučnosťou, kde bol vyťažený kameň ako bridlica.
Vrchol hory sa vyznačoval krásnym rozpadom veľmi porézneho troskového andezitu a priťahoval milovníkov prírodných krás. Jeho fotogenické útvary boli aj veľkým lákadlom nielen pre deti na turistických vychádzkach z neďalekej Školy v prírode Chrenová, kde sa v pravidelných turnusoch striedala školská mládež. Zachytiť objektívom jeho nádheru bolo otázkou polohy slnka s najvhodnejším osvetlením skál. Na vrchol hory sa s obľubou organizovali aj výlety rodičov s deťmi s neopakovateľnou atmosférou pri občerstvení s opekaním. Čaro týchto podujatí umocňovala aj prítomnosť Čertovej jaskyne pod terasami bývalého lomu, ktorá vytvára ešte aj dnes neobyčajný zážitok zoznámenia sa so sopečným zložením Inoveckého pohoria. Úpätím hory vedie stará kamenistá cesta do bývalého lomu v súčasnosti už k neexistujúcej Školy v prírode Chrenová.
Zub času zasiahol aj túto oblasť Pohronského Inovca, kde sa pominulo čaro turistických podujatí s bývalou krásou Čertovho vrchu so stopami po banskej činnosti.
Použitá literatúra:
Čertov vrch v spracovaní Ján Jahna a úprave Vladimíra Libanta
Viac...
Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43