header
Dnes je utorok 24. december 2024
 

Žitavská brána - či Machulinská brána?


Zemepisný názov Žitavská brána som prvýkrát počul ako študent Gymnázia Janka Kráľa v Zlatých Moravciach od profesora Michala Šabu. Iný profesor tohto gymnázia Koloman Sýkora používal názov Machulinská brána. V knihe Dr. Štefana Rakovského – Zlaté Moravce a okolie (Slavín Bratislava 1969) na str. 31 sa píše „Potom preteká Žitava peknou Obyckou kotlinou, ktorá končí tzv. Machulinskou bránou“.


Žitavská brána či Machulinská brána je miesto, kde končí rovinatý a tabuľový ráz Podunajskej nížiny a začína kopcovitá, hornatá krajina. Zreteľne to vidieť pri spomínanej bráne, ktorá sa nachádza na konci obce Machulince na hlavnej ceste, ktorá pokračuje na Obyce a ďalej. Ak ideme proti prúdu vedľa Žitavy, prechádzame stále rovinou až k uvedenej bráne. Horizont sa zúži, po ľavej strane cesty je kopec Kamenec, tesne po pravej strane cesty je Žitava a začína svah kopca Blatá, kde sa nachádza andezitový kameňolom.


Svah Kamenca začína priamo od cesty. V súčasnosti je celý svah z troch strán zalesnený. Kamenec ako kopec bol v minulosti výraznejší. Jeho svahy boli zatrávnené a neraz sme vyšli na vrch kopca, odkiaľ bol pekný výhľad na okolie. Okrem toho menšia rovinka pod kamencom nebola zastavaná ako teraz. Pôvodne tam boli role súkromníkov, neskoršie futbalové ihrisko.


Kamenec je vlastne prvý kopec vedľa Žitavy, ktorý spolu s kopcom Blatá vytvárajú uvedenú bránu. Potom až po prameň Žitavy je hornatý kraj. Žitava v tomto úseku oddeľuje pohorie Pohronského Inovca od pohoria Tribeč. Termín Machulinská brána používa Koloman Sýkora aj v knižke Ako uplatňujem regionálny princíp v zemepise (SPN 1962) na str. 146 uvádza: „Žitava po opustení Machulinskej brány ( ktorá sa veľmi podobá Slovenskej bráne pri Kozárovciach) preteká už len rovinatým krajom.“ Machulinská brána je uzavretá dvoma mostami. Most na ceste od Obýc sa volá Magacín, ďalší most cez cestu do Hlbokého je Ringlov most. Práve táto brána tvorí aj hranicu chotára Machuliniec a Obýc. Severne pod svahom Kamenca nájdeme veľmi starý dub cerový. Je to strom označený tabuľkou a zapísaný v zozname pamätných stromov. Obvod jeho kmeňa jeden meter nad zemou je 485 cm. O tomto úseku medzi dvoma uvedenými mostami sa rozprávajú rôzne tajúplné príbehy, pravdivé i nepravdivé, ale o tom inokedy.

Share
© Ondrej Valach 10. marec 2009
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

  • Zdielam rovnaki nazor

    Viac...

    Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
  • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

    Viac...

    Rudolf 29.08.2014 00:28
  • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

    Viac...

    Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
  • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

    Viac...

    citatel 26.08.2014 06:58
  • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

    Viac...

    mišo 26.08.2014 05:12