header
Dnes je nedela 22. december 2024
 

Korytnačka močiarna v obci Maňa opäť potvrdená po desaťročiach...

Počas neskorých odpoľudňajších hodín sme spoločne 5. mája „Lojzíka“ vypustili na bližšie neuvedenej lokalite v blízkosti obce, kde predpokladáme že bude mať dobré životné podmienky a hlavne dostatok potravy. Samček bol v dobrom zdravotnom a kondičnom stave, aj vďaka láskavej starostlivosti svojich opatrovateliek.

Po dlhých desaťročiach ide opäť o ďalší dokumentovaný výskyt tohto vzácneho plaza (rad korytnačky – Testudines) z manianskeho regiónu. Naposledy bol výskyt korytnačky močiarnej potvrdený (literárny údaj) v katastri obce Maňa na lokalite „Stará Žitava“ v rokoch 1924 – 1925, teda ešte v minulom storočí... Do roku 2009 Štátna ochrana prírody neevidovala výskyt tohto druhu v okolí obce Maňa. Predpokladáme že miestna populácia korytnačiek prežila v katastri obce na vhodných lokalitách (napr. tok Starej Žitavy). „Lojzík“ zrejme migroval a hľadal vhodné miesto, možno vyhľadával samičky. Lokálne predovšetkým nočné migrácie korytnačiek močiarnych v jarnom období (apríl, máj) sú známe a je potvrdené, že dokážu preliezať i vyššie drôtenné oplotenia a pri jarnej migrácii, resp. presunoch sa nevyhýbajú ani intravilánom obcí.

V 1. polovici 20. storočia výskyt korytnačiek bol potvrdený v okrese Nové Zámky ešte v Prírodnej rezervácii Torozlín (Komjatice), ale z tejto lokality v súčasnosti už nie sú známe dokumentované výskyty živých jedincov. Neoverený výskyt nám bol hlásený od hlavného toku Dunaja pri Štúrove a je predpoklad že druh ešte lokálne prežíva na niektorých ďalších lokalitách v okrese. Najbližšia rozmnožujúca sa populácia korytnačiek je nám známa z južnej časti v okrese Komárno. Korytnačky potrebujú k úspešnému kladeniu vajíčok piesčité alebo sypkejšie pôdy, v blízkosti vôd, ale dokážu samičky migrovať i na väčšie vzdialenosti za takýmito lokalitami, kde kladú na jar vajíčka.

Budeme sa snažiť tomuto vzácnemu druhu v katastri obce Maňa venovať i naďalej a v roku 2009 sa pokusíme overiť výskyt ďalších exemplárov. V prípade žeby občania obce mali priame skúsenosti s výskytom korytnačiek močiarnych, láskavo poprosíme kontaktovať autora článku, resp. rodinu Štiglincových.

Pevne veríme že korytnačkám sa v okolí Mane bude dariť i naďalej, za Štátnu ochranu prírody úprimne ďakujeme nálezkyni pani Zajacovej a rodine Štiglincovcov, ktorí sa korytnačky vzorne ujali a prípad nahlásili pracovisku ŠOPSR.

Súvisiace články:
Korytnačka močiarna (Emys orbicularis) už stálym obyvateľom Mane?

Použitá literatúra a pramene:
Bartová, J., 2000: Možnosti reštitúcie korytnačky močiarnej (Emys orbicularis) v Prírodnej rezervácii Torozlín. In: Rosalia (Nitra), 15: 203 – 208.

Share
© Jozef Lengyel 17. máj 2009
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

  • Zdielam rovnaki nazor

    Viac...

    Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
  • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

    Viac...

    Rudolf 29.08.2014 00:28
  • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

    Viac...

    Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
  • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

    Viac...

    citatel 26.08.2014 06:58
  • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

    Viac...

    mišo 26.08.2014 05:12